A szem felépítése és természetes védekező reflexe (könnyezés, szemhéj záródás) folytán számos esetben képes önmaga védelmére. A szemhéjzárási reflex az emberi szem azon tulajdonsága, hogy intenzív fény hatására a szemhéjak 0,25 mp-en belül bezáródnak. A szem védőszervei a szemhéjak, a könnylevezető rendszer és a csontos szemgödör.
A szem azonban a munkahelyi kockázatok számos típusa és mértéke ellen már nem képes hatékonyan ellenállni, ezért épségének megóvására az adott tevékenységhez legjobban megfelelő szemvédőeszközt kell alkalmazni.
Szemvédő eszköz a védőeszköz minden olyan formája, amely legalább a szem környékét lefedi. Általánosan elterjedt kivitele a védőszemüveg, amely szemüvegkeretbe foglalt, szemlencséket tartalmazó szemvédő eszköz, oldalellenzős vagy anélküli kivitelben.
A védőszemüveg, mint a szemvédelem eszköze védelmet nyújt különböző ártalmak:
- különböző nagyságú becsapódások,
- olvadt fémek és forró szilárd anyagok
- cseppek és fémkifröccsenések,
- optikai sugárzások (0,1 mm-től 1000 mm hullámhosszig),
- porok
- ibolyántúli sugárzás (UV; 180-280 nm)
- látható sugárzás (VIS; 380-780 nm)
- infravörös sugárzás (IR; 780 nm -1 mm)
- vegyi anyagok káros hatása
- gázok, gőzök
vagy ezek bármilyen kombinációja ellen.
Az optikai sugárzás fajtái
Az optikai sugárzás rövid hullámú tartománya a következőképpen osztható fel. Szemvédelem szempontjából az UV-C tartománynak csak a 180 nm-től 280 nm-ig terjedő része bír jelentőséggel. Ezt a tartományt csak néhány mesterséges sugárforrás tartalmazza.
Az UV-C tartomány 100 nm-től 180 nm-ig tartó részének csak vákuum esetén van jelentősége, mivel más esetben az atmoszférában abszorbeálódik. Az ultraibolya szűrők skálaszáma tartalmazza a 2-es vagy a 3-as kódszámot, és a szűrőnek megfelelő fényfokozat számot, azaz az 1,2-5 közötti árnyalatszámot is magában foglalja (MSZ EN 170:2003).
A látható sugárzás hullámhossz-tartománya 380 nm-780 nm között található. Gyakorlatilag nem okoz fiziológiai ártalmakat, mégis védekezni kell ellene, mert a szemre káros hatást gyakorol. Okozhatja a túl erős (pl. nap) fény, tünetei lehetnek: szemkáprázás, látási zavarok.
A látható sugárzásnál nagyobb hullámhosszúságú olyan optikai sugárzás, amelynek hullámhossz-tartománya 780 nm és 1 mm között van. A szemvédő eszközökben csak az IR-A (780 nm-1400 nm ) és az IR-B (1400 nm-3000 nm) alkalmazható. Az infravörös szűrők skálaszáma a 4-es kód- és az 1,2-5 közötti árnyalatszámot is magában foglalja (MSZ EN 171.2003).
Ha a sugárzás szintje nagyon magas, akkor az infravörös szűrőket célszerű tükröző felületkezeléssel ellátni, mert az infravörös sugárzás tükröződése kisebb hőmérsékletnövekedést eredményez a szűrőn. Az árnyalatszám kiválasztása az átlagos hőforrás (ºC) figyelembevételével történik, amely 1050-2150 ºC között jellemző (pl. olvasztókemence).
Az adott munkatevékenységhez megfelelő védőszemüveg kiválasztásánál a szemvédelem védelmi képessége elsődleges meghatározása után még számos szempontot kell figyelembe venni. A biztonsági védőszemüveg látómező nagy mechanikai védelmet biztosít, aminek lehet szűrő hatása is.
A szemvédő eszközök kiválasztásának feltételei:
A látómezők anyaga lehet:
- Polikarbonát (könnyű súly, nagyon szilárd anyag, törésbiztonság, korlátlan formatervezési lehetőség, bevonattal ellátható)
- Üveg (jó karcállóság)
- Cellulóz acetát (vegyi anyagok ellen véd)
- Edzett üveg (karcálló felület, szikraálló, pl. hegesztéshez ajánlott)
- Többrétegű (kompozit) - két üvegréteg között egy műanyag réteg: a külső réteg vastagabb, a belső vékonyabb üveg.
A szemvédő eszközöket olyan tartós megjelöléssel kell ellátni, amely meghatározza a felhasználási területet annak érdekében, hogy azt azonosítani és a rendeltetésének megfelelően használni lehessen. A megjelölésnek az összeszerelt komplett eszközön is láthatónak kell lenni. A keretet és látómezőt külön-külön kell jelöléssel ellátni, ha e kettő nem alkot egy egységet.
A látómezők jelölése
2-1,2 : Védőfokozat
W :Gyártó jelölése
1 :Optikai osztály
F :Mechanikai szilárdság (45 m/s)
K :Karcállóság
N :Páramentesség
DIN :DIN-vizsgálati jelölés
CE :CE-megfelelőség
A látómezők színárnyalatai /tulajdonságai / felhasználási területei
Víztiszta, jelölés: 2-1,2 Általános felhasználás,UV-védelem
Sárga, jelölés: 2-1,2 Kontraszt kiemelő hatás (köd)UV-védelem
UV-zöld, jelölés: 3-1,7 UV-sugárzás veszélyének kitett munkahelyeken
Szürke, jelölés: 5-2,5 Kültéri alkalmazás,villanó fény elleni védelem
Barna SCT 400, jelölés: 5-2,5 Kültéri munkák, teherautó vezetők
Ezüst foncsorozott, jelölés: 5-1,7 Belső és kültéri alkalmazás, targonca vezetők
Zöld hegesztő szűrő EN-169 szabvány szerint autogén hegesztéshez,UV- és IR-sugárzás elleni védelem, villanó fény elleni védelem Védőfokozatok: 1,7-től 5-ig.
UVEX rétegezési (bevonat) technológia
Az Uvex cég világviszonylatban is a legmagasabb színvonalú védőszemüvegeket gyártja.
A folyamatos technológiai fejlesztése eredményeként a nagy védelmi képességű védőszemüvegei egyben komfortosak és modern kivitelűek.
A különböző anyagokból készült látómezőket egyedülálló bevonatokkal látják el, melyek további védelmi funkciókat látnak el.
Az Uvex védőszemüvegek bevonatai:
SUPRAVISION HC-AF
Egyedülálló védőbevonat, amely lehetővé teszi a lencsék két oldalának különböző védőréteggel való bevonását. A külső oldalra karcálló réteg kerül, belülre egy speciális páramentes bevonat. A fenti eljárással készült védőszemüvegek messze túlhaladják az előírások követelményeit, és ezen kívül a lehető legmagasabb UV sugárzás elleni védelmet biztosítják.
OPTIDUR 4C PLUS
Négy tulajdonság kompozíciója:· páramentes · karcálló mindkét oldalon· UV-sugárzás szűrő · antisztatikus Ezen tulajdonságok kombinálásával, valamint hatékonyságának köszönhetően a vonatkozó szabvány követelményeit egyértelműen meghaladja, és így a használónak összességében egyedülálló szemvédelmet kínál.
OPTIDUR 3000 UV (OPTIDUR NC)
Ezt a védőréteget azzal a céllal fejlesztették ki, hogy a PC látómezők mindkét oldalát a lehető legnagyobb karcállósággal lássák el. Az OPTIDUR 3000 olyan karcállóságot nyújt, amely közel olyan jó, mint az üvegé. Vegyi anyagokkal szemben ellenálló, könnyen tisztítható.
INFRADUR PLUS
A polikarbonát hegesztő szűrők, amelyek infradur PLUS bevonattal készülnek, nem csak az UV és IR sugarak, valamint a túlzott fényerősség ellen védenek, hanem mechanikai hatás esetén maximális stabilitással rendelkeznek, amely sokkal jobb, mint a hegesztő üvegekké. Ezen kívül kis súlyúak és hosszú élettartamúak. Hegesztéshez használható látómező, rendkívül karcálló. Ezen túlmenően csökkenti a hegesztési szikrák szembe kerülésének veszélyét.